10 mýtov o víne

 

Vinársky svet je plný mýtov a falošných faktov. Zatiaľ čo vzdelávanie spotrebiteľov sa postupne zvyšuje, stále sa stretávame s rovnakými dezinformáciami znova a znova a to  často v oficiálnych článkoch a novinách, ktoré len poukazujú na to, ako hlboko zakorenené sú niektoré z nich vo vinárskom svete.  Aj keď odporúčame štruktúrovaný kurz vín, pre tých, ktorí chcú profesionálne pracovať vo svete vína, mysleli sme na to, že by sme si mohli objasniť niektoré mýty ohľadom vína. Či už práve objavujete svet vína alebo ste skúsený znalec nezabudnite na týchto 10  mýtov o víne, ktoré dodnes rezonujú medzi nami. 

 

despair-513528_1280

Siričitany vám privodia bolesť hlavy

 

Toto môže byť najbežnejší mýtus o víne, ktorý pravidelne počujeme a je ťažké presne určiť, kde to začalo. Siričitany sa bežne používajú pri výrobe vína a aj keď sa počas celého procesu výroby fľaše vína nepridávajú žiadne siričitany do procesu, víno bez obsahu týchto siričitanov neexistuje, pretože počas procesu kvasenia vzniká malé množstvo siričitanov. Prevažná väčšina vína na svete však obsahuje menej ako 100 milióntinu, čo znamená, že nasledujúce výrobky všeobecne obsahujú viac siričitanov ako víno:

Sušené ovocie, zemiaky, cibuľa, čerešne , džem.

 

Privádzajú vám niektoré z týchto potravín bolesti hlavy? Ak nie, potom sa za to nemôžu viniť siričitany vo víne. Vína 12-15% obsahom alkoholu vám síce môžu privodiť bolesti hlavy, ale príčinou je v tomto prípade obsah alkoholu a nie siričitany vo víne :) Dôvodom prečo sú siričitany často "obviňované" je pravdepodobne spojený so skutočnosťou, že sú uvedené na každej etikete vína, čo z nich robí jednu z dvoch prísad spolu s alkoholom. Je to tak preto, lebo pre kohokoľvek, kto má silnú alergiu na siričitany alebo závažnú astmu môže množstvo síranov prítomných vo víne stále predstavovať problém.

red-wine-2443699_1280

Tzv. "slzy" znamenajú vysokú kvalitu vína

 

Vezmime si príklad, keď vírite pohár vína a pozeráte sa na tú krásnu priesvitnú cestu, ktorou sa víno vracia späť do pohára. Tento jav je známy ako slzy vína. Čo je síce pekné na pohľad,ale bohužiaľ to však neznamená kvalitu vína. To, čo vidíte, je jav známy ako „povrchové napätie“, v podstate tam, kde sa alkohol vyparuje rýchlejšie ako voda, výsledkom čoho je skĺznutie tekutiny po boku skla. Ak si to chcete skontrolovať, vezmite tri poháre na víno a jeden naplňte vodou, jeden s pivom a jeden so silným červeným vínom. Všimnete si, že v pohári s vodou, kvapky klesnú okamžite, pretože v pohári nie je alkohol. Pri pohári s pivom sa skĺznu, ale rýchlo. Zatiaľ čo silné červené víno bude mať rovnaký účinok ako pohár s pivom no bude to prebiehať oveľa pomalšie. Čím vyššia je hladina obsahu alkoholu, tým je tento účinok pomalší. 

 

To nejakým spôsobom vysvetľuje, prečo sa slzy mylne považujú za znak kvality. Historicky, keď bolo naše chápanie poľnohospodárstva a vinohradníctva na  základnej úrovni; vysoké hladiny alkoholu vo víne pravdepodobne znamenali zrelé hrozno, čo zase znamenalo silnejšie a príjemnejšie arómy. Dosiahnutie zrelosti dnes nie je problémom okrem najchladnejších vinohradníckych oblastí na svete, takže úroveň alkoholu vôbec nepoukazuje na kvalitu.

 

closure-4304340_1280

Uzávery so závitmi značia nízku kvalitu vína

 

Napriek desaťročiam dôkazov, ktoré poukazujú na opak je toto práve ten mýtus, ktorý jednoducho odmieta zomrieť. Skrutkovacie uzávery sa prvýkrát objavili na trhu už v roku 1959. Skupina výrobcov v austrálskom Clare Valley, ktorí už mali toho dosť,že mali neustály problém so zlou kvalitou korkov, ktoré nakupovali. Rozhodli sa uskutočniť skupinový nákup pre svoje vína a prešli na skrutkovacie uzávery. Tento krok spôsobil vlny a stále viac výrobcov začalo skúšať rovnaké uzávery. Dnes sa 80% austrálskeho vína a 95% vína z Nového Zélandu plní do fliaš so závitom, medzi ktoré patria niektoré z najkvalitnejších príkladov z oboch krajín.

 

Skrutkovacie uzávery nemajú na celom svete rovnakú popularitu ako v Austrálii a na Novom Zélande, ale čoraz viac výrobcov, dokonca aj v klasických regiónoch mení svoju výrobu na výrobu fliaš pod uzáverom. Hlavný dôvod?Nekvalitný korok, ktorý môže zničiť víno len čo s ním príde do styku resp. sa ním uzavrie fľaša vína. Moderné skrutkovacie uzávery majú v sebe tesnenia, ktoré umožňujú kyslíku vstúpiť a opustiť fľašu, podobne ako vysoko kvalitný korok. 

 bank-note-209104_1280

Drahšie vína sú vždy lepšie

 

Tento mýtus alebo toto tvrdenie sa musí týkať mnohých výrobkov na celom svete, ale to jednoducho neplatí pre víno. Cena vína je spôsobená mnohými vecami; náklady na pôdu, náklady na poľnohospodárstvo, prácu, výnos, veľkosť výroby, fľaše, štítky, zátky, vybavenie atď. Pokiaľ však ide o drahé víno, najväčším hnacím faktorom je ponuka a dopyt. Ak výrobca vyprodukuje 3 000 fliaš svojho najlepšieho vína ročne popularita toho vína vzrastie a v dôsledku toho to víno nakoniec bude aj drahšie.

 

Niektoré z najchutnejších vín na svete sú stále veľmi dostupné, hlavne preto, že nie sú také žiadané ako iné štýly. To neznamená, že niektoré z najväčších vín na svete nie sú drahé, ale že nemusíte míňať obrovské množstvo peňazí, aby ste našli niečo vysokej kvality a skutočne veľmi chutné :) 

 winery-1179256_1280

Staré víno = dobré víno

 

Keď otvoríme dokonale zrelé víno z klasického vinárskeho regiónu neexistuje nič čo by sa nám nemalo páčiť.  Zložitosť, integrácia a nespočetné množstvo príchutí, ktoré sa v priebehu rokov vyvinuli je práve dôvodom, prečo ľudia nechávajú víno starnúť. Bohužiaľ sa to nestane so všetkými vínami, ktoré necháte starnúť a nie každé víno je predurčené piť v neskoršom veku. Na to, aby víno začalo starnúť musí mať dostatok koncentrácie arómy, aby vydržalo tento proces a štruktúru (kyslosť atď.), ktorá tieto arómy podporuje . Najdôležitejšie zo všetkého je, že sa víno s vekom zlepší alebo sa naopak  zhorší.Niektoré vína sa jednoducho konzumujú v mladosti a ich nadobúdajúcim vekom sa ich kvalita zhoršuje. Ak hľadáte vína, ktoré budete musieť pár rokov nechať starnúť, nezabudnite najskôr skontrolovať, či z nich bude mať úžitok alebo nie. Spravidla platí, že ak kupujete víno prostredníctvom veľkoobchodu napríklad v supermarkete je pravdepodobne najlepšie ho piť v mladosti.

glass-1017451_640

Miešané víno je nižšej kvality 

Toto je mýtus, ktorý sa vyskytuje vo vínnom svete niekoľkokrát, zvyčajne v krajinách Nového sveta. Historicky a hlavne v Európe boli vína zmesami. V Bordeaux sú Cabernet Sauvignon a Merlot posilnené až o 4 ďalšie odrody červeného hrozna, V Španielsku a Portugalsku sú „poľné zmesi“ veľmi časté, prečo to meniť, keď je to víno takto chutné a robí sa to už takto niekoľko rokov.

wine-1495859_1280

Červené víno by malo byť podávané pri izbovej teplote

 

Popravde je toto iba mýtus v niektorých častiach sveta.Prevádzkové teploty sú vo víne veľmi dôležité, pretože značne ovplyvňujú chuť vína. Príliš studené vína budú "zatvorené a neprístupné", zatiaľ čo príliš teplé vína budú "voľné, nudné a nepríjemné". Tu prichádza do úvahy problém teploty miestnosti najmä vo vzťahu k červeným vínam . Ideálna teplota by sa v prípade červeného vína mala pohybovať medzi 15-18 °C . 

 

vine-2638193_1280

Víno chutí ako pôda, z ktorej pochádza

 

Toto je veľmi bežný mýtus dokonca aj medzi vinármi. Veľmi často sa verí, že vinič, ak sa pestuje v určitom type pôdy prevezme chute spojené s touto pôdou. Nie je to nemožné, ale je to  nepravdepodobné. Keď vinič pohlcuje živiny z pôdy berie si len to, čo potrebuje a nič viac. To znamená, že ak je vinič vysadený na bridlicovej pôde, berie si rovnaké množstvo a druhy živín ako vinič, ktorý by sa pestoval v akomkoľvek inom type pôdy. Takže minerálna zložka pôdy nevplýva na chuť vína.

big-data-4133840_1280

Veľké spoločnosti robia zlé vína

 

Na tento mýtus má vplyv najmä filozofia "čo je veľké je zlé". Veľká väčšina vína, ktoré je naozaj kvalitné často pochádza z oveľa menších často rodinných vinárstiev, ale to neznamená, že dobré víno sa nedá vyrobiť vo veľkom meradle. V skutočnosti sa niektoré z najtradičnejších a najžiadanejších vín na svete vyrábajú v primerane veľkých množstvách. Zatiaľ čo veľkí producenti niekedy zaostávajú v budovaní osobnosti vína, ktoré vyrábajú nie je to dôvodom  prečo by kvalita mala byť nízka. Rovnako ako každý výrobca vína posudzujte to svoje podľa kvality a nie podľa veľkosti svojho portfólia.

bottles-705_1280

Fľaše s vypuklým dnom znamenajú vysokú kvalitu vína

 

V neposlednom rade možno najmenej zrozumiteľný zo všetkých bežných mýtov o víne. Keď zdvihnete fľašu vína, zvyčajne je v spodnej časti fľaše zarážka. Toto značí ako bolo fúkané sklo. Prihliada sa na to pri fúkaní skla, aby fľaša ľahšie stála a tiež aby bola silnejšia čo je zvlášť dôležité pre šumivé vína. Z nejakého dôvodu sa vytvoril mýtus, že čím hlbšie je dno na fľaši, tým vyššia je kvalita tohto vína.Neexistuje absolútne žiadna korelácia medzi tvarom fľaše a kvalitou vína. Ak by existovala, vinári by sa oveľa viac sústredili na výrobu a získanie kvalitnej fľaše ako na výrobu vína.

 

Máme tu záver článku o 10 bežných vínnych mýtoch. Určite je ich viac, ale toto sú tie najbežnejšie a  dúfame, že ich objasnenie vám pomohlo pri kupovaní vína. Ako vždy, dôkaz o víne je v pohári. Koniec koncov ho pijeme pre naše potešenie a každý z nás by sa mal rozhodovať na základe vlastných pocitov :)