Ako sa hodnotí kvalita vína ?

 

Premýšľali ste niekedy nad tým, ako odborníci analyzujú a hodnotia víno? Čím hlbšie sa ponoríte do sveta vína, tým viac sa začnete zaujímať konkrétnejšie o čo ide pri takýchto analýzach. Naskytuje sa nám otázka - Ako na to? Najdôležitejším prvkom je mať nejaký systém.

 

Snažte sa, aby víno bolo hodnotené čo najobjektívnejšie. Pri pokuse o vyhodnotenie vína sa vždy vyskytuje veľké množstvo súvislostí, zaujatosti a ľudských chýb. Napriek tomu, bez ohľadu na to, či ste ešte len študentom vín, vinárom, somelierom alebo iba niekým, kto miluje dobrý pohár vína, hodnotenie kvality vína sa určuje v 4 bodoch, ktoré sa používajú ako základ pre hodnotenie:  Rovnováha,perzistencia, intenzita a komplexnosť:

red-wine-2443699_1280

 

Rovnováha - Je víno vyvážené? Vyskytuje sa v ňom niečo nepríjemné, alebo prebíja niektorá časť vína tie ostatné? Veľmi kyslé vína sa niekedy môžu stať trochu ostrými, pokiaľ nie sú chute dostatočne koncentrované. Ak je kyslosť príliš nízka na to, aby podporila koncentráciu cukru, sladké vína môžu chutiť presýtene a vodovo. Alkohol môže byť dosť agresívny ak je v súvislosti s vínom neprimerane vysoký. 

 grapes-3822022_640

Perzistencia - Ako dlho vydrží požadovaná aróma? Niektoré vína môžu pôsobiť celkom jednoducho a pritom byť stále vyvážené. Niektoré vína môžu byť celkom obyčajné  a vyvolávať pritom dojem vysokej kvality a to, často v dôsledku manipulácie s dubom a extrakciou. Dobrú a dlho trvajúcu arómu  je však v podstate nemožné dosiahnuť bez zdravého hrozna, ktoré je aj samo o sebe známkou skutočnej kvality.

 

Intenzita a komplexnosť - Aké intenzívne sú príchute a vône vína? Intenzita sa často zamieňa so silou vína. 

Čistota a kvalita sú ovplyvnené koncentráciou a zložením prchavých látok vo víne. Vo vínach rozoznávame primárne, sekundárne a terciárne vône. Najčastejšie opisované typy vôní pri degustácii sú rastlinné, kvetinové, ovocné, korenisté, balzamové, empyreumatické, živočíšne a minerálne.

 

Degustácia vína v spoločnosti vinárov, alebo skúsenejších degustátorov, je nesporne príjemným zážitkom pre každého milovníka vína. Prináša obohatenie pamäte degustačných vnemov so správnym slovným predstavením.