Ako spárovať správne jedlo spolu s vínom

 

Pôvodnou myšlienkou bolo zostaviť zoznam,ktorý nám ukáže ako spárovať jedlo a víno správne. Potom sme si však uvedomili, že má väčší zmysel vysvetliť logicky ako a prečo práve použiť také a práve toto víno k určitým jedlám.

Poďme sa spoločne pozrieť na základné princípy toho ako to funguje a na čo všetko sa treba zamerať pri správnom výbere vína k jedlu.

 

Základy príchutí:

Začnime tu niekoľkými základmi, keď si vyberáte správne víno treba sa zamerať na najdôležitejšie otázky, ktoré rozhodujú o výbere toho správneho. Bude vaše jedlo:

 

 1. Mierne (nepálivé) alebo svieže(ostrejšie)?
 2. Plné tuku alebo chudé?
 3. Kyslé alebo šťavnaté?

 

Akonáhle si to určíte podľa týchto otázok, vyberte si pre svoje jedlo to pravé víno na základe nasledujúcich údajov:

 

 • Vyváženie chutí. Cieľom je zabezpečiť, aby víno, ktoré sa rozhodnete použiť pre vaše jedlo, vyvážilo jeho chute. Mierne jedlá sa zvyčajne dobre spájajú s jemnými vínami, zatiaľ čo potraviny so silnou chuťou sa musia podávať spolu s intenzívnou aciditou tzv. "ostré" víno. 
 • Jedlo bohaté na tuky sa spáruje s červeným vínom, aby sa vyčistilo podnebie. To neznamená, že biele víno nemožno podávať s jedlom s výraznou chuťou; stačí sa len uistiť, že je to kyslé biele, ktoré kontrastuje s jedlom.
 • Kým kyslé vína sú skvelé pri kyslom jedle, dajú sa kombinovať aj s krémovými jedlami.
 • Ak je vaše jedlo ochutené silným korením, premôže chuť vína, preto by bolo najlepšie vynechať víno s týmito potravinami. A ak si musíte zvoliť korenené jedlá tak potom najvhodnejšie je k nemu sladké a suché víno.

Nezabúdajte na to,že víno a jedlo sú dobrí priatelia. Ak "vyrastali" spolu, pravdepodobne sa budú dobre párovať. Napríklad spárujte talianske vína s talianskymi potravinami. Toto nie je prísne a rýchle pravidlo, ale je to dobré na usmernenie, ktorého sa treba držať.

 

Ako už bolo povedané, tu je niekoľko univerzálnych pokynov, ktoré si treba pamätať:

 

 • Šampanské vynikajú so slanými jedlami. Jeho sladkosť ladí so soľou.
 • Sauvignon Blanc je dokonalý s omáčkami a kyslými dresingami
 • Potraviny ochutené čerstvými bylinkami? Rozhodnite sa pre Veltlínske zelené Gruner
 • Rulandské zelené s ľahkými rybími pokrmami
 • Chardonnay pre mastné ryby alebo ryby v omáčke
 • Riesling (suchý) so sladkými korenistými jedlami
 • Ľahšie vína s dezertami
 • Rose Champage s večerou
 • Suché ružové so syrovými pokrmami
 • Rulandské modré so "zemitou" príchuťou
 • Zinfandel s paštétami, 
 • Cabernet Sauvignon /červene so šťavnatým červeným mäsom
 • Nízkoalkoholické vína s pikantnými pokrmami
 • Vegetariáni? Chardonnay alebo Chablis
 • Krémová špargľová polievka - vychladené suché Sherry pre jemnú orechovú príchuť

Zaujímavé je, že existujú niektoré potraviny, ktoré sú výzvou pre párovanie s vínom. Pozrime sa na ne.

 

Jedným z nich je čokoláda. Ale existuje spôsob, ako to obísť, keď viete ako. Trik spočíva v tom, že sa zložky zmiešajú tak, aby sa dosiahla vyvážená chuť tak, aby sa víno a čokoláda navzájom dopĺňali. Čokoláda prináša do svojej chuti sladkosť, tuk a trieslovú chuť a ak je spárovaná s červeným vínom, chuť môže byť katastrofálna a  môže zanechať nepríjemnú kyslosť. Ovocná aróma vína je čokoládou prebitá, pokiaľ teda nejde o bielu čokoládu bez trieslovín.

 

Aké víno teda môžete spárovať s čokoládou?

Ak podávate hľuzovky, čokoládovú penu siahnite po sladkom červenom. Pre túto pikantnú škoricovú príchuť si vyberte sladké. Pri ovocných čokoládových dezertoch skúste talianske šumivé červené alebo talianske s nízkym obsahom alkoholu.

 

Orechové príchute s vínom

Ďalším jedlom, ktoré sa dá spárovať s vínom je ružičkový kel, ktorý má orechovú, zemitú a sírovú chuť. To isté platí pre karfiol, cesnak, špargľu a brokolicu. Vaša najlepšia stávka na tieto potraviny by bolo suché víno Madeira alebo francúzsky Muscadet.

 

Pre syrové jedlá

Víno a syr tvoria perfektný pár. Modrý syr však má svoju chuť veľmi silnú a víno, ktoré si vyberiete musí byť rovnako silné a sladké ako je napr. Shiraz, Zinfandel alebo sladké dezertné víno, aby vyvážilo chute. Jednou z najlepších možností je portské víno pre svoju kyslosť.

 

Párovanie vína so sushi

Sushi, vyrobené zo surových rýb, sezamu a morských rias môže byť ťažké spárovať s vínom. Problém je v tom, že železo v červenom víne sa prilepí na rybí olej a usadí sa na podnebí, pričom po chuti produkuje kovovú a nepríjemnú chuť. Najlepšie víno je biele suché až na kosť potom francúzske biele Muscadet alebo Sauvignon Blanc, taliansky Pinot Noir alebo Brut šampanské.

Odvážna a slaná sójová omáčka predstavuje ďalšiu výzvu, pokiaľ ide o jej spárovanie s vínom. Ak je sójová omáčka spárovaná s vínom musí sa spárovať s kyslým vínom. Dalo by sa buď ísť na sladkú a slanú kombináciu s iskrivým Moscatom.

food-and-wine-facebook-1