Ako uskladňovať víno v 6 jednoduchých krokoch

 

U nás v našom e-shope WineLuggage je naším hlavným cieľom umožniť milovníkom vína ( prípadne iných alkoholických nápojov), aby mohli cestovať po svete bezpečne, komfortne a so štýlom. Môžeme povedať, že so značkou WineCheck bolo úspešne prepravených mnoho fliaš po svete, ktoré sa dostali v bezpečí domov a ľudia si tak mohli opätovne prežiť zážitky z minulých dovoleniek a sviatkov ako živé spomienky v sklenených fľašiach vína. 

Nedávno sme vám napísali pár článkov ako bezpečne prepravovať vína prostredníctvom našich kufrov a doplnkov z e-shopu, tipy pre cestovanie v chladnejšom počasí, ktoré je už za rohom; a v neposlednom rade návod pri lietaní.

Existuje však jedna vec, na ktorú sme sa ešte nepozreli a tou je čo robiť s vínom, keď si ho priveziete domov. Ak je víno zle uskladňované tak potom nemá význam ho ani bezpečne prepravovať ! Nebojte sa na uskladnenie vína nepotrebujete hromadu chladničiek ani vlastnú vytesanú kamennú pivnicu. Každý žije v odlišných podmienkach, takže je lepšie porozumieť prečo sa uprednostňujú určité podmienky pre sklepy a pivnice a potom sa ich snažiť napodobniť doma. 

Počuli sme od ľudí, ktorí bývajú v malých úzkych a cez leto prehriatych bytoch,že sa im podarilo úspešne uskladniť víno počas horúcich letných dní bez klimatizácie a takisto aj od tých, ktorí občas musia bojovať so silnejším chladným počasím počas zimy. Týchto 6 krokov vám poskytne všetky potrebné informácie, ktoré potrebujete vedieť pre úspešné skladovanie vašich vín, ktoré budú dostupné na servírovanie kedykoľvek.

 

    Svetlo                                               

 Jedným z najdôležitejších aspektov skladovania vína je zabezpečiť, aby na vaše drahocenné fľaše nesvietilo žiadne svetlo. Nezáleží na tom či je práve polovica zimného obdobia alebo naopak vrchol leta, slnečné žiarenie a fluorescenčné svetlo dokáže  zničiť vaše víno v priebehu niekoľkých hodín, ak bude nepriaznivo reagovať na samotné víno. Keď otvoríte fľašu vína a jednoducho to nechutí tak, ako by malo, najčastejším výsledkom je obviňovať korok, ktorý bol zapečatený vo víne. V prípade vín vystavených svetlu by to však mohla byť aj chyba vína známa v angličtine pod pojmom Light Strike. 

Je to problém, ktorý nezvratne zničí vašu fľašu vína. Stáva sa to, že modré a ultrafialové svetlo reaguje s aminokyselinami vo víne a vytvára vôňu uvareného ovocia, zeleniny a niekedy aj veľmi páchnucich zlúčenín. Už ste niekedy mali fľašu slávneho Cristal Champagne Louisa Roederera? Z tohto dôvodu je potiahnutá oranžovým, celofánovým obalom ktorý odráža svetlo. Vintage Port, jedno z najdlhšie "žijúcich vín", sa zámerne plní do tvrdých, hustých fliaš z tmavého skla. Vína v priehľadnom a svetle zelenom skle sú tu najvyšším rizikom, ale nezabudnite uchovávať svoju kolekciu vín v tme všade, kde je to možné, či už vo vašej pivnici, v šatníku alebo dokonca pod posteľou. 

 

 Teplota

Teplota je najdôležitejším faktorom pri skladovaní vína a je jedným z najťažších prvkov pri hľadaní vhodného priestoru. Víno by malo byť v ideálnom prípade pomerne chladné. Vo vinárskom svete by ste mohli počuť výraz „teplota pivnice“  a týka sa teploty okolo 13 °C . Teraz nie je nevyhnutné, aby sa víno skladovalo presne pri tejto teplote, ale aby teplota zostala konštantná. Víno môže celkom "šťastne žiť a starnúť" pri teplotách až 19-20 °C alebo  hoci v dôsledku toho bude starnúť rýchlejšie. Skutočným nebezpečenstvom sú konštantné výkyvy teploty počas celého dňa, pretože to bude mať vplyv na zloženie a rovnováhu vína, ako aj na všetky zátky použité na utesnenie fliaš.

Ako zlaté pravidlo sa uistite, že kdekoľvek ukladáte svoje víno, nech je to v oblasti, ktorá nie je vystavená týmto výkyvom teploty. Mnohí ľudia radi držia víno vo svojej kuchyni, ale to dôrazne neodporúčame. Za predpokladu, že nemáte priestor pre vínnu chladničku alebo dokonca podzemné úložisko, zvážte priestory ako skrinky, tmavé kúty miestností bez prirodzeného svetla alebo dokonca pod posteľou.

Poznáme niekoho, ktorý počas horúcich letných mesiacov používal svoj Wine Check kufor ako izoláciu proti horúcim teplotám. Nie je síce navrhnutý ako možnosť dlhodobého ukladania, ale sme radi, že sa používa kreatívne.

Ak bývate na horách a v podobných oblastiach s nižšou teplotou cez zimné obdobie uistite sa, že vaše víno nie je skladované tak, aby teplota mohla dosiahnuť 0 °C, pretože vo fľaši sa budú tvoriť kryštalizované usadeniny, ktoré sú omnoho nižšie, a vaše víno môže dokonca aj nakoniec zamrznúť.

 drops-4347225_640

Vlhkosť

Vlhkosť je jedným z najťažších prvkov kontroly pri skladovaní vína, ale môže byť veľmi dôležitá, najmä pre fľaše, ktoré chcete nechať dlhodobo starnúť. V dôsledku toho je to najdôležitejšie uskutočňovať v podzemných skladoc, pivniciach a samozrejme vo vnútri chladničiek na víno. Neexistuje žiadne zlaté pravidlo, ale ideálne by vlhkosť mala byť niekde medzi 60 a 80%. Tým sa zabezpečí, aby vaše zátky z vína nevyschli, čo by mohlo narušiť ich štruktúru, čo by umožnilo prienik kyslíka do fľaše a premenilo tak vaše lahodné víno na ocot.

Úrovne vlhkosti sú obzvlášť dôležité v chladnom počasí, kde môže byť vzduch veľmi suchý. Ak máte podzemné úložisko a chcete skontrolovať úroveň vlhkosti, mali by ste si kúpiť vlhkomer. Veľmi vysoká úroveň vlhkosti nepredstavuje pre samotné víno žiadny problém, ale môže podporiť vznik plesne, ktorá potom postupom času eroduje etikety na fľašiach.

 hermes-rivera-aK6WGqxyHFw-unsplash

Umiestnenie

Spôsob, akým umiestnite fľaše do skladu, môže zmierniť niektoré z vyššie uvedených problémov s vlhkosťou. V ideálnom prípade by sa všetky fľaše uzavreté korkovou zátkou mali skladovať horizontálne na bokoch. Je to preto, že korok je prírodný produkt a postupom času sa pomaly kazí a rozkladá. Udržiavanie fliaš s vínom po bokoch zaručuje, že medzi vínom a korkom je neustáli kontakt, čo pomáha udržiavať vlhkosť a menej zaručuje pravdepodobné vyschnutie. Toto je obzvlášť dôležité v podmienkach skladovania pri nízkej vlhkosti. Našťastie je na tento účel postavená väčšina profesionálnych stojanov na víno a chladničiek.

louis-hansel-VoJjLLrGiTQ-unsplash

Pohyb

Vždy, keď je to možné snažte sa, aby ste našli miesto na uskladnenie vína, ktoré je na správnej stálej teplote alebo čo najbližšie k nej s primeranou úrovňou vlhkosti a chránené pred škodlivými lúčmi svetla. Snažte sa nájsť také miesto, kde sa fľaše nebudú vôbec nehýbať, kým nie sú pripravené na pitie a servírovanie. Nezakladá sa to na žiadnom vedeckom výskume, ale na neoficiálnych dôkazoch.

Vína, ktoré boli ponechané na svojom pôvodnom mieste čo najdlhšie, sa zdajú byť vždy najkompletnejšími a najkomplexnejšími fľašami v porovnaní s ostatnými fľašami, ktoré sa nejakým spôsobom neustále pohybujú .

Predpokladáme, že je to dôsledkom toho, že sa predišlo miešaniu sedimentu, ktorý sa pomaly hromadí v priebehu času, čo má negatívny vplyv na proces starnutia ako celku. Znova ide o čisto špekulácie, ale niektoré z najkrajších pivníc na svete majú špeciálne navrhnuté gumené stojany, ktoré minimalizujú aj najmenšie vibrácie.

 gabriele-strasky-6nrWuinHLmU-unsplash

Pivnice 

Toto je posledný bod nášho článku, ktorý je aj zároveň trochu klišé,  ale je to ďalší dobrý dôvod na to, aby ste svoje víno dostali z kuchyne, ak ho plánujete uložiť dlhodobo a nechať starnúť. Totižto molekuly arómy, ktoré sa v kuchyni nachádzajú najmä od varenia môžu vniknúť do vášho vína cez korok. Zátky nie sú trvalými pečaťami a umožňujú malým množstvám kyslíka vstúpiť a odísť v priebehu rokov, a tak víno starne.

To isté však platí pre silné arómy a pokiaľ milujeme napríklad taký modrý syr určite nechceme, aby naše víno bolo cítiť a aby chutilo rovnako ako modrý syr.  Jedlo je tu najčastejším vinníkom, ale ak svoje víno skladujete v garáži alebo v  prístrešku, dávajte pozor nato, aby ste chemické roztoky nenechávali v tesnej blízkosti vášho vína. Silné pachy ako čistiace tekutiny a farby môžu poškodiť víno oveľa rýchlejšie než sa môže zdať.

 

Nerobte si starosti, ak nemáte dokonalý úložný priestor. Ten nemá takmer nikto. Pri krátkodobom až strednodobom skladovaní nie je každý vyššie uvedený bod naliehavou záležitosťou a pokiaľ dokážete dostatočne regulovať teplotu a svetlo, mali by ste byť úspešní pri skladovaní vína najmenej jeden až dva roky bez akýchkoľvek nepriaznivých účinkov. Ak máte ešte nejaké postrehy k naším 6 bodom ako uskladňovať vína neváhajte nám napísať radi sa dozvieme od vás niečo zaujímavé. Dúfame, že vám naše tipy pomohli a želáme úspešné skladovanie vašich vín.