Tipy pre cestovanie v chladnom počasí

Pomaly ale isto sa nám blíži zimné obdobie, ktoré so sebou prinesie chladnejšiu klímu a zmeny počasia. Aj keď je ešte stále momentálne teplé októbrové počasie vonku prinášame vám tipy ako si poradiť v chladnom počasí v predstihu a nie na poslednú chvíľu.

Čím ďalej tým bližšie sa blížime k termínu Vianoc a Nového roka. V tomto období veľa ľudí prenáša viacero fľašiek vína či už na sviatky alebo rodinné stretnutia poprípade Vianočné podujatia. Ak patríte k tým ľudom, čo cez sviatky vycestujú do iných krajín máme pre vás užitočné tipy, aby ste predišli zmrazeniu vína, čo môže mať rovnaký negatívny efekt na víno ako varenie.

 Pozrime sa na bližšie porozumenie teplotám vína spoločne.

Vieme, že voda začína mrznúť už pri 0°C. Víno je primárne tvorené z vody vyrobené medzi 12-15% obsahu alkoholu. Toto zistenie hovorí, že víno zamŕza pri -6°C až -9°C. Vína vystavené takýmto teplotám môžu mať nečistú vôňu a chuť po korku.

Ako zistíme či je víno pokazené ? :

  • Ak je aróma vína plesnivá alebo sa podobá zatuchnutej pivnici, mokrej lepenke alebo octu. Silný hroznový zápach je tiež zlým signálom.
  • Červené víno chutí sladko
  • Korok je mierne vytlačený z fľaše
  • Víno má hnedastú farbu. Hnedý odtieň červeného vína ukazuje, že tekutina je mimo svojho vrcholu. Biele vína, ktoré stmavli na tmavožltú alebo hnedastú farbu slamy, zvyčajne zoxidovali.
  • Odhalíte sťahujúce alebo chemické príchute v chuti vína.
  • Chutí šumivo, ale nie je to šumivé víno..

Ako teda zabezpečiť „zdravie“ vínnych fliaš a predísť týmto negatívnym efektom ?

  1. Dať víno do vnútra. To je najjednoduchšia cesta ako predísť mrazivým teplotám najmä v noci keď rapídne klesá teplota.
  2. Ak ste niekam vycestovali a nechcete v noci hľadať ako ochrániť vaše fľaše pred mrazmi pre vás tu máme Wine Check kufor alebo Vingardvalise kufor.
  3. Ak prepravujete víno, použite prepravcu, ktorý používa vyhrievané vozidlá, aby fľaše nezostali v chlade cez noc alebo počas dlhšej zastávky. Ak si nie ste istí, počkajte kým sa teplota nezvýši.

 

Nie je nič lepšie ako otvorenie vína peknej červenej farby pred ohňom počas  chladnej noci, s týmito tipmi veríme, že sa vám to podarí. Ak máte ďalšie tipy pre cestovanie s vínami nechajte nám ich v komentári.