Vínna turistika

 

Dnes sa pozrieme bližšie na jednu terminológiu, ktorá v posledných rokoch naberá na popularite.  V zahraničí sa už dlho teší obľube a v posledných rokoch sa začína rozmáhať už aj u nás. Niet sa ani čomu čudovať veď vinárstvo má u nás silnú tradíciu a produkuje kvalitu oceňovanú doma i v zahraničí. Pozrieme sa čo vlastne je tá vínna turistika ? Wikipédia nám poskytuje jednu vynikajúcu definíciu enotourizmu, známeho aj ako vínna turistika. Enenotourizmus a vinitourizmus : čiastočne uvádza „… cestovný ruch, ktorého účelom je alebo zahŕňa ochutnávanie, konzumáciu alebo nákup vína, často pri zdroji alebo v jeho blízkosti. Ak sú iné druhy cestovného ruchu často pasívnej povahy, enoturistika môže pozostávať z návštev vinárskych závodov, ochutnávky vín, prechádzok po viniciach alebo dokonca aktívnej účasti na zbere úrody. “

 

wine-905098_640

 

Vinárska turistika a cestovanie za vínom sú globálne

 

Vínna turistika naberá na popularite a je veľkým biznisom. Každý rok sa do vinárskeho cestovného ruchu zapájajú milióny cestujúcich. Cestujúci za vínom sú podľa štatistík zvyčajne mladší, vzdelaní a disponujú viac disponibilnými príjmami. Vyhľadávanie cez Google pre vinársky turizmus, cestovanie s vínom, výlety za vínom ,kam za vínom ukazuje ohromujúci počet referencií. Pokrývajú celé spektrum tém týkajúcich sa vína a vínnej turistiky. Doslova tieto odkazy na vínnu turistiku nájdete vo všetkých regiónoch sveta, kde sa víno vyrába a kde sa konzumuje. Vedeli ste, že víno sa predáva na všetkých kontinentoch s výnimkou Antarktídy? Existuje dokonca orgán OSN zameraný na rast a výživu vinárskeho cestovného ruchu: Organizácia spojených národov pre cestovný ruch OSN - UNWTO.

 

Enotourizmus existuje ako veľký a rastúci segment cestovného ruchu, pretože milovníci vína sú svojou povahou prieskumníkmi. Chcú zažiť z prvej ruky vzrušenie z videnia, cítenia a ochutnávky vín. Milovníci vína sú tiež veľkorysí. Milovníci vína sa zhromažďujú, aby sa podelili o svoju vášeň a ako lepšie to dosiahnuť, než navštíviť vinárske oblasti po celom svete a vrátiť sa s vínom, ktoré objavia, aby sa podelili so svojimi priateľmi.

 

Na Slovensku tiež rastie popularita vínnej turistiky. Medzi Regióny, ktoré sa oplatí určite vidieť sú napr. Malokarpatská vinohradnícka oblasť, Vinohradnícka oblasť Tokaj , Južnoslovenská vinohradnícka oblasť, Nitrianska vinohradnícka oblasť, stredoslovenská vinohradnícka oblasť a Východoslovenská vinohradnícka oblasť.

 

Tento článok nie je len o enotourizme, ktorý sme si vysvetlili na začiatku článku, ale je predovšetkým o milovníkoch vína a ich návrate domov s tzv. tekutými spomienkami na cestu. Mnohí milovníci vína z celého sveta sú priťahovaní k objavovaniu mnohých vinárskych oblastí po celom svete. Milovníci vína sú ľudia ktorí: objavujú, ochutnávajú, spoznávajú nové a staré vína a cestujú z jedného vinárskeho regiónu do ďalšieho vinárskeho regiónu po celom svete. Každý milovník vína si chce zo svojej vínnej cesty vziať domov suveníry. Medzi tieto suveníry patria jednoznačne vína a tzv. tekuté spomienky, ktoré objavili pri svojej ceste za vínom. Tieto suveníry si berú domov, aby sa s nimi mohli podeliť s rodinou, priateľmi a inými milovníkmi vína, aby aj oni mohli zdieľať tieto ich spomienky, ktoré na ceste zažili.

 

 

A ako si môžu bezpečne priniesť domov svoje spomienky na cestu ?

 

Ako sme už vyššie spomínali , že tento článok nebude len o vínnej turistike, ale predovšetkým o tom ako si milovníci vína môžu priniesť svoje tekuté spomienky domov. Až do vynájdenia vínneho kufra VinGardeValise bolo návratom domov s týmito tzv. tekutými spomienkami spojené riziko a strach. Od zavedenia kufrov VinGardeValise  na trh si môžu byť milovníci vína istí, že sa so svojimi tekutými objavmi vrátia domov bezpečne a spoľahlivo. VinGardeValise je dokonalým spoločníkom pre všetkých milovníkov „putovného“ vína. Vínnu turistika sa dá merať podľa demografie a podľa toho :  Kedy, kde, prečo a čo ďalej. Avšak pre vínnych turistov je to všetko hlavne o láske k vínu, umeniu vína, nových objavoch a nových zážitkoch.

IMG_2744-300x225

 22s-705mls-and-smaller-bottle-formats--e1513866891206-300x225

Milovníci vína sú tiež veľkorysí. Milovníci vína sa zhromažďujú, aby sa podelili o svoju vášeň a ako lepšie to dosiahnuť, než navštíviť vinárske oblasti po celom svete a vrátiť sa s vínom, ktoré objavia, aby sa podelili so svojimi priateľmi.

Milovníci vína zbierajú, obchodujú, dražia, kupujú, predávajú, tie cennejšie si nechávajú aby narastali na hodnote a niekedy vyhľadávajú určité vína. Pre milovníkov vína je víno emocionálnym záväzkom a ponúka osobné spojenie zdieľané s ostatnými milovníkmi vína.

 

Tento článok by sme si uzavreli jedným výrokom, ktorý povedal škótsky spisovateľ, esejista a básnik Robert Louis Stevenson, „... víno je poéziou vo fľašiach.“ A poézia, ako všetci vieme, sa dotýka emócií a pocitov.